System automatycznego ważenia drobiu podczas chowu WGJ-8
Pobierz skróconą instrukcję obsługi
Pobierz program WGJ-8C do systemu automatycznego ważenia drobiu WGJ-8
Pobierz instrukcję do programu WGJ-8C
Prezentacja automatycznego systemu ważenia WGJ-8
Sterownik - rejestrator WGJ-8.
Zadaniem systemu automatycznego ważenia drobiu jest nieprzerwana kontrola przyrostów masy ciała drobiu. System automatycznego ważenia drobiu JOTAFAN WGJ-8 składa się z umieszczonych w kurniku szalek połączonych ze sterownikiem-rejestratorem oraz (opcjonalnie) z komputerem PC.
Z jednym sterownikiem może pracować do szesnastu szalek, dane dostarczane przez każdą szalkę są zapamiętywane oddzielnie, także średnia oraz inne parametry statystyczne obliczane są niezależnie dla każdej z nich. Szalki można pogrupować w „stada”, dla których sterownik podaje średnią i pozostałe parametry statystyczne. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie jednego sterownika do obsługi np. kilku kurników brojlera lub niezależne prowadzenie stad w kurniku podzielonym na sektory, np. podczas odchowu stad reprodukcyjnych. Rejestracja stad jest w pełni niezależna – mogą one być w różnym wieku.
Na rysunku poniżej przedstwaniony został przykład rozmieszczenia i pogrupowania szalek w kurniku - odchów stada rodzicielskiego:
- Koguty
- Kury 1 (wyselekcjonowane kury lekkie)
- Kury 2 (pozostałe kury)
Rys 1. Przykład rozmieszczenia szalek w kurniku
Zadaniem sterownika-rejestratora WGJ-8 jest komunikacja z szalkami – wysyłanie parametrów naważania, a przede wszystkim obliczanie i pokazywanie parametrów statystycznych takich jak: średnia, przyrost, wyrównanie i ruchliwość stada i innych użytecznych w procesie chowu danych. Na czytelnym, dużym wyświetlaczu można na bieżąco oglądać te parametry, a także tzw. „wagowy wiek stada” to jest wiek stada wyznaczony na podstawie wag: średniej o katalogowej na bieżącą godzinę chowu (rys.2). Obserwacja zmian wieku wagowego stada pozwala na szybkie wykrycie nieprawidłowości w procesie chowu.
W pamięci sterownika są zapisane krzywe wzorcowe dla podstawowych stad kurzych (brojler i rodzicielskie): ROSS-308, COBB-500 i HUBBARD F-15 oraz FLEX, a także dla indyków: rasy BIG-6 i BIG-9.
Bezpośrednio na ekranie sterownika WGJ-8 (zmiana zawartości ekranu odbywa się przyciskami „strzałka w górę”, „strzałka w dół”) są dostępne między innymi następujące dane (niezależnie dla poszczególnych szalek albo dla „stad”):
- dzień wieku stada (kalendarzowy),
- liczba ważeń w tym dniu,
- średnia za okres obliczenia statystyki (system pracuje ciągle, ale parametry mogą być obliczane w wybranym przedziale czasu – dla brojlera np. za ostatnie 8 godzin dnia),
- przyrost,
- „średnia prognozowana” przewidująca wagę na następne dni chowu na podstawie trendów wzrostowych w dniach poprzednich,
- wyrównanie,
- ruchliwość stada (jako liczba ważeń na godzinę).
Pozostałe parametry statystyczne za wszystkie dni chowu rejestrowanych stad, z podziałem na płeć, między innymi takie jak:
- wartości: minimalna i maksymalna,
- odchylenie standardowe,
- zmienność CV
są dostępne w menu „Analiza statystyczna”.
Łatwe i intuicyjne poruszanie się po menu sterownika pozwala na szybki i bezproblemowy przegląd poszczególnych parametrów, a także, bez zagłębiania się w dalsze poziomy menu – przegląd średnich i przyrostów we wszystkich dniach chowu.(Rys. 2.)
Rys. 2.
u góry: widok głównego ekranu sterownika WGJ-8; wyświetlane tu informacje pozwalają na szybką, ogólną ocenę zachowania stada: jego ruchliwości oraz wagi średniej
u dołu: ekran porównania wieku stada wynikającego ze średniej wagi rzeczywistej i wzorcowej. Dzięki tym informacjom można ocenić, czy stado rozwija się prawidłowo (jeżeli obserwujemy zmniejszanie się wieku stada wynikającego z wagi średniej – jest to sygnał, że należy zwrócić na nie uwagę – być może jest to początek choroby, problem żywieniowy, lub niewłaściwy mikroklimat)
Sterownik WGJ-8 zapisuje w wewnętrznej pamięci każde ważenie indywidualnie wraz z datą i godziną – po dołączeniu komputera PC i wykorzystaniu programu WGJ-8C można przeprowadzić szczegółową analizę danych oraz przygotować raporty w postaci tabel z danymi liczbowymi lub wykresów.
Sterownik jest przystosowany do rejestracji ważeń przez 1000 dni (przy dołączeniu 16 szalek i liczbie ważeń do 5000 na dobę na każdej z nich).
W systemie automatycznego ważenia drobiu WGJ-8 występują 4 rodzaje szalek:
- szalka wisząca WGJ-W – zakres pomiarowy od 30 g do 32 kg, rozdzielczość 1 g, najlepiej sprawdzająca się przy ważeniu kur i indyczek,
- szalka podestowa WGJ-P – zakres pomiarowy od 30 g do 80 kg, rozdzielczość 2 g, dla indorów,
- szalka wolnostojąca WGJ-I – zakres pomiarowy od 30 g do 65 kg, rozdzielczość 2 g, dla ptaków ciężkich (indyki w ostatniej fazie chowu, itp.),
Do jednego sterownika WGJ-8 mogą być podłączone jednocześnie różne typy szalek.
Sterownik WGJ-8 jest wyposażony w przekaźnikowe wyjście alarmowe. Wyprowadzone są zestyki COM, NO, NC przekaźnika, umożliwiające podłączenie do większości systemów alarmowych. Wykrywane są następujące sytuacje alarmowe:
- zaburzenia procesu chowu: zbyt mała ruchliwość, zbyt niskie wyrównanie, zmiana proporcji pomiędzy lżejszymi i cięższymi od wagi wzorcowej,
- brak zasilania,
- brak komunikacji sterownika z szalkami,
- uszkodzenie toru pomiarowego szalki ważącej,
- uszkodzenia newralgicznych elementów sterownika.
Urządzenie wyposażone jest także w interfejsy: USB i RS-485 umożliwiające dołączenie komputera klasy PC w celu zdalnego zarządzania systemem wag oraz odczytu zgromadzonych danych i poddaniu ich bardziej szczegółowej analizie.
NOWOŚĆ !
Sterownik WGJ-8 można także wyposażyć w moduł Ethernet albo WiFi pozwalający na dołączenie go (za pośrednictwem routera przewodowego lub bezprzewodowego) do sieci Internet lub na bezprzewodową transmisję danych pomiędzy kurnikami i biurem, czy pomieszczeniem socjalnym. Dzięki takiemu rozwiązaniu w szybki i łatwy sposób można połączyć w sieć wszystkie sterowniki na fermie i obsługiwać je zdalnie. W naszej ofercie posiadamy kilka typów anten do instalacji WiFi, świadczymy również usługi konfiguracyjne i uruchomieniowe.
Schematy
Program komputerowy
Nagrody i wyróżnienia
W kwietniu 2008 roku system automatycznego ważenia drobiu WGJ-8 otrzymał złoty medal X Międzynarodowych Targów Ferma Świń i Drobiu w Poznaniu.
Podczas XIV Międzynarodowych Targów Ferma Świń i Drobiu 2011 organizatorzy złotym medalem nagrodzili oprogramowanie wspierające system ważenia drobiu. Dodatkowo Znakiem NOWOŚĆ wyróżniono bezprzewodowy system komunikacji na fermach produkcyjnych.
Napięcie zasilania | 230V, 50Hz |
Bezpiecznik w obwodzie zasilania urządzenia | wkładka topikowa aparatowa, 125mA, 250 V |
Klasa ochrony przeciwporażeniowej | I |
Pobór mocy przez urządzenie z dołączonymi szalkami ważącymi | max. 24,3 VA |
Temperatura pracy | 0°C ÷ 40°C |
Wilgotność względna otoczenia | 10% ÷ 90% (bez kondensacji) |
Parametry obciążenia zestyków przekaźnika alarmowego | 24 V (AC/DC) maksymalnie 200 mA |
Rozdzielczość rejestracji wagi | 1g |
Typ karty pamięci | SD (wymaga się stosowanie kart pamięci firmy KINGSTON) |
Typ komunikacji z komputerem PC | RS-485, USB (starsze wersje RS-232) |
Stopień szczelności obudowy | IP 55 |
Wymiary obudowy pulpitu WGJ-8 (dł. x szer. x wys. z uwzgl.przepustów)) | 340 x 236 x 129 mm |